Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami na terenie Polski i Słowacji

Świat archetypów Carla Gustava Junga podstawowe informacje

Opublikowano: 17-01-2024

Wróć do spisu artykułówInne archetypy jungowskie
Jung zasugerował, że liczba istniejących archetypów nie jest stała ani stała. Zamiast tego wiele różnych archetypów może nakładać się na siebie lub łączyć, tworząc nowe archetypy, takie jak ojciec (surowy, potężny autorytet), bohater (mistrz, obrońca lub ratownik) i oszust (oszust, kłamca i wichrzyciel). 

Postacie archetypowe
Jung przyznał, że cztery główne archetypy mogą się przeplatać i dać początek 12 archetypowym postaciom (znanym również jako obrazy archetypowe). Obejmują one:


Twórca/artysta
Niewinny
Poszukiwacz
Buntownik
Bohater
Czarodziej
Błazen
Każdy
Kochanek
Opiekun


Idee Junga nie były tak popularne jak idee Freuda, a jego archetypy nie były pozytywnie postrzegane we współczesnej psychologii. Może to wynikać z faktu, że jego prace miały tendencję do skręcania w stronę mizmu i pseudonauki i dlatego często są badane bardziej jako artefakt historyczny oraz w sferze krytyki literackiej i zastosowań mitologii w kulturze popularnej, niż jako główny wkład w naukę o umyśle i zachowaniu .

Inna krytyka archetypów Junga sugeruje, że są one nadmiernie stereotypowe, redukcjonistyczne i kulturowo stronnicze.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem
Back to top