Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami na terenie Polski i Słowacji


Odrolnienie działki – etapy Jak odrolnić działkę?

[Usługi] Nieruchomości > Warunki zabudowy na działki rolne

No photo

Opublikowano: 28-12-2022 | Wygaśnie: 28-12-2023

Wyświetleń: 77 (unikalne: 59)

Dodane przez: administrator
Region: Kujawsko-pomorskie
Adres: Polna 17 C
Telefon: 609 500 934
E-mail: pokaż adres email...

baterslo.pl

Warunki zabudowy na działki rolne

Kupno ziemi rolnej i przekształcanie jej w budowlaną

Odrolnienie działki – etapy

Jak odrolnić działkę? Aby dowiedzieć się, czy działka w ogólne nadaje się do odrolnienia, należy przede wszystkim sprawdzić oznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie miasta lub gminy, któremu podlega obszar z gruntem, który chcemy odrolnić. Następnie, w wydziale planowania przestrzennego urzędu miasta lub gminy należy pobrać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W niektórych wypadkach może się niestety okazać, że odrolnienie działki jest z góry niemożliwe, na przykład ze względu na jej położenie blisko terenów objętych ochroną ekologiczną.

Jeśli grunt jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przepisy pozwalająca jego przekształcenie z rolnego na budowlany, należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta, zawierający dane działki z jej niezbędnymi oznaczeniami (klasa, numer działki) wraz z pisemnym uzasadnieniem.

Dla organu wykonawczego istotnym faktem przemawiającym za wydaniem pozwolenia na przekształcenie gruntu rolnego na budowlany istotna jest przydatność gruntu rolnego pod względem jego wartości produkcyjnej. Tak więc żyzne grunty rolne o wysokiej klasie bonitacyjnej gleby (klasa I, II, III) muszą zostać najpierw zweryfikowane w ministerstwie rolnictwa, gdzie wydawana jest decyzja odnośnie ich ewentualnego odrolnienia. W przypadku pozostałych klasyfikacji gruntu, wniosek rozpatruje urząd miasta lub gminy. Wydając decyzję odnośnie możliwości przekształcenia gruntu z rolnego w budowlany, organ wykonawczy posiłkuje się ustawą z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przepis ten mówi, iż “Na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczać przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej”.


captcha

Ogłoszenie nie jest promowane

Promowanie ogłoszenia: 2,46 zł / 30 dni




Podobne ogłoszenia




Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem
Back to top